Beskid Śląski z dzieckiem – gdzie najlepsze atrakcje?

Wyjazd w góry z dziećmi to ogromne wyzwanie. Z jednej strony, szukamy takich tras i atrakcji, które zbytnio je nie znudzą. Z drugiej, musimy dostosować je do sił i możliwości witalnych dzieciaków. Bieszczady to bardzo dobry kierunek na początek, aby zarazić dziecko górskimi wycieczkami. Poznaj, co oferuje Beskid Śląski dla najmłodszych!

Najmłodsze góry

Naukowcy szacują, że Beskidy są jednymi z najmłodszych gór w Polsce. Średnia wysokość nie powala, bo to jedynie 1 300 m n.p.m. Najwyższe góry w Polsce, Tatry, mogą poszczycić się średnią wysokością 2 000 m n.p.m. Beskidy charakteryzują się spokojnymi szlakami pnącymi się bez problemów w górę. Jeżeli więc twoje dzieci nie są jeszcze zaprawione w wycieczkach górskich, to będzie bardzo dobry wybór na początek.

Porady na początek

Wycieczka z dziećmi i zdobywanie górskich szlaków może być wspaniałą zabawą, pod warunkiem, że ustalicie pewne zasady już na początku. Jedną z nich jest dostosowanie tempa chodzenia do najmłodszego tak, aby każdy miał z tej wycieczki prawdziwą frajdę. Koniecznie zatrzymajcie się w schronisku, aby skosztować lokalnych specjałów. Kwaśnica na żeberkach, placki ziemniaczane z bryndzą oraz góralska herbata z malinami to pozycje obowiązkowe!

Gdzie w Beskidzie Śląskim z dzieckiem?

Niewątpliwą zaletą tego regionu jest fakt, że jest tu właściwie wszędzie blisko. Nie trzeba więc marnować czasu na potencjalne dojazdy do konkretnie wskazanych miejsc. Zacznijmy od Wisły. Miasteczko to ma ogromną ilość aquaparków i miejsc do zabawy z dziećmi pod dachem. Jest to ogromny plus, gdy pogoda nie sprzyja górskim wycieczkom. Jednak, jeżeli chcecie iść na górskie szlaki, doskonałym pomysłem będzie Barania Góra. Łagodne podejście niebieskiego szlaku zapewni wam komfort, a przepiękne widoki umilą całą podróż. Dodatkowa atrakcja to wyciąg, którym można podjechać na określoną wysokość, a resztę szlaku przejść pieszo.

Kolejne miejsce to Bielsko- Biała. I tu warto podjechać w godzinach pracy Bielskiej Informacji Turystycznej. Tam dzieciaki otrzymają przewodnik po mieście, specjalnie dedykowany właśnie dzieciom. Znajdą tam nie tylko ciekawostki o miejscu w którym się znajdują, ale i kilka zagadek do rozwiązania. Podążając za wytycznymi z przewodnika, przejdziecie przez całą Bielsko-Białą i oglądając wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne, razem ze słynnym posągiem Bolka i Lolka.

Następne miejsce to Ustroń i znany na całą Polskę Leśny Park Niespodzianek. Dzieci nie tylko będą mogły nakarmić wolno chodzące zwierzęta, ale i wziąć udział w pokazach lotów ptaków takich jak orły, sokoły i sowy. W okolicy znajduje się również góra Czantoria, na którą można co prawda wjechać samochodem, ale można i wyjść dobrze oznaczonymi szlakami. Trzecią opcją jest wyjazd kolejką linową, co będzie również świetnym urozmaiceniem całodniowej wycieczki.

Następny w kolejce jest Szczyrk, gdzie znajduje się Centralny Ośrodek Sportu oraz świetne zaplecze dla narciarzy. Jeżeli przyjeżdżasz tu zimą, nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie swojej przygody z białym szaleństwem. I to od najmłodszych lat, bo przy ośrodkach narciarskich działają przedszkola, które w zamian za opłatę, zaopiekują się maluchem i nauczą go podstaw jazdy na nartach czy snowboardzie.

Gdy wszędzie tłok i masz ochotę odetchnąć od zgiełku i tłumów, podjedź z dziećmi do Istebnej. W tej małej miejscowości, w Centrum Pasterstwa organizowane są warsztaty dla dzieci, gdzie własnoręcznie mogą sobie wykonać pamiątkę z wełny. Można również kupić tam gotowe owieczki w różnych rozmiarach. Z pewnością dzieci ucieszą się z wizyty w Chacie Jana Kawoluka, gdzie bez przeszkód mogą dotykać wszystkich sprzętów, jakich kiedyś używano przed wiekami.