Największe atrakcje w Wiśle. Poznaj je zanim odwiedzisz to piękne miasto!

Przez jednych nazywana perłą Beskidu Śląskiego. Inni z kolei mówią, że uwielbiają tam wracać. Wisła to miasteczko położone w malowniczej części gór, ze świetnymi szlakami, stokami narciarskimi i urokliwymi miejscami ze sportową historia. Oto największe atrakcje w Wiśle, które koniecznie musisz zobaczyć!

Dworzec Kolejowy w Wiśle

Zaczynamy nieszablonowo, ale jest to miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom dobrego smaku, a także przyjemnej dla oka architektury. Budynek dworca to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Wiśle, oddalony tylko kilka kroków od rynku. W jednej jej części możesz skosztować regionalnych piw z Restauracji Browar Wisła. Wysokie oceny na portalach restauracyjnych sugerują, że warto tu również przekąsić małe co nieco nim wybierzesz się w dalszą wędrówkę.

Deptak i Rynek w Wiśle

Powiedzmy sobie szczerze, deptak do najpiękniejszych nie należy, jednak ma swój unikalny klimat. To właśnie tu znajdziesz największy wybór pamiątek, kartek pocztowych i innych zaskakujących rzeczy. Podążając nim dojdziesz do Rynku w Wiśle. Jest on usytuowany na Placu Bogumiła Hoffa. Hoff jest powszechnie uznawany za odkrywcę Wisły i to on właśnie rozreklamował to miejsce w pierwszej połowie XIX wieku.

Na rynku znajdziecie nie tylko Urząd Miasta i informację turystyczną, ale i malowniczą fontannę. Całości dopełnia kilka przyjemnych restauracji i pubów gdzie można w spokoju zjeść regionalne przysmaki. Znajdzie się też sporo ławeczek, na których z pewnością odpoczniesz po spacerze. Warto również podejść do znajdującego się blisko rynku, Domu Zdrojowego. Miasteczko jakim jest Wisła, ma rzecz jasna status uzdrowiska.

Aleja Gwiazd Sportu

Wracając do deptaku w Wiśle, mimo że nie jest zbytnio malowniczy i brakuje mu górskiego klimatu, to jednak ma coś co go wyróżnia. Przechodząc nim, koniecznie patrz pod nogi. Bo właśnie na deptaku znajdziesz początek wiślackiej Alei Gwiazd Sportu. Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy to Adam Małysz otworzył skocznię narciarską swojego imienia.

Pierwsza tablica jaką kiedykolwiek położono, dedykowana jest rzecz jasna najbardziej znanemu mieszkańcowi Wisły. Kolejne to nazwiska znanych olimpijczyków. Janusz Rokicki, Jan Kawulok, Jan Legierski i Apoloniusz Tajner to tylko kilka ze sławnych nazwisk. Jest tam również tablica Jana Szturca, wielkiego trenera skoczków narciarskich i wychowawcy młodzieży. Warto przejść się tym traktem chociażby dlatego, aby przypomnieć sobie wielkie sławy polskich sportów zimowych.

Skocznia narciarska „Malinka”

Zapewne Wisła nie byłaby tak znana, gdyby nie jej najsłynniejszy mieszkaniec, czyli Adam Małysz. Kilka lat temu, to właśnie jego imieniem nazwano jedną z największych skoczni w regionie. Aby do niej dojechać, musisz kierować się w stronę Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku. W odległości około 5 kilometrów od centrum Wisły, znajduje się Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza. Co ważne dla zwiedzających, po skocznią jest bezpłatny parking. Dojedziesz tam bez problemu Drogą Krajową 942 w kierunku Szczyrku.

Sama skocznia ma punkt konstrukcyjny K120 i rozmiar HS 134. Te parametry plasują ją jako drugą, po skoczni w Zakopanem, z największych w naszym kraju. Jeżeli chcesz wyjechać do góry, możesz skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Warto pamiętać, że pierwsza skocznia była drewniana i o wiele mniejsza. To co możemy oglądać dzisiaj, to efekt ogromnej przebudowy. Jak możesz się domyśleć, pierwszy skok na tej skoczni oddał oczywiście nie kto inny jak Adam Małysz.