Jelenia Góra: co warto zobaczyć w tym mieście?

Bliskość Karkonoszy, świetnie rozwinięta baza noclegowa oraz malownicza okolica, która każdego z nas zachwyci wspaniałymi widokami i cennymi zabytkami – oto czynniki, dzięki którym Jelenia Góra stała się miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów.

Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Wycieczki po Jeleniej Górze mogą się okazać nie lada gratką dla wszystkich tych osób, które interesują się sztuką sakralną. Wśród najcenniejszych zabytków miasta znajduje się kościół p. w. świętego Krzyża –jeden z sześciu Kościołów Łaski, które pozwolono zbudować śląskim ewangelikom w XVIII wieku na mocy ugody altrasztandzkiej. W pobliżu kościoła widoczne są liczne nagrobki, będące cennymi zabytkami oraz wspaniałymi dziełami sztuki. Drugim kościołem, do którego warto zajrzeć, jest bazylika świętego Erazma i Pankracego, która swa obecną formę zyskała na przełomie XV i XVI wieku. W jej wnętrzu nie brak ciekawych dzieł sztuki sakralnej, wielkie wrażenie robią też liczne epitafia, wmurowane w zewnętrzne ściany świątyni. Są one cennymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach Jeleniej Góry oraz dziełami sztuki, obok których nie można przejść obojętnie.

Spacer po ulicy 1 Maja, służącej jako reprezentacyjny deptak, to kolejna atrakcja, na którą w czasie pobytu w Jeleniej Górze warto znaleźć czas. Nie brak tu pięknych kamienic oraz plenerowych rzeźb, wśród których wyróżnia się rzeźba Jelonka oraz dzieło znane jako „Porwanie Europy”. Na deptaku tym można również zobaczyć mały kościółek, służący obecnie jako prawosławna cerkiew św. Piotra i Pawła. Brama Wojanowska, połączona z kaplicą świętej Anny.

Jelenia Góra może się też pochwalić pięknym rynkiem, w pobliżu którego skupiło się wiele ciekawych kamienic. Do dziś zachwycają one swymi podcieniami i kolorowymi elewacjami, dzięki czemu na jeleniogórskim rynku wciąż panuje wspaniała atmosfera. Cenną pamiątką oraz wspaniałą ozdobą rynku jest też XVIII-wieczny ratusz, przed którym stoi fontanna Neptuna.
Wieża Zamkowa, służąca obecnie jako punkt widokowy, Baszta Grodzka oraz Muzeum Karkonoskie, w którym można zapoznać się z historią miasta oraz zobaczyć ciekawą kolekcję szkła artystycznego –oto kolejne atrakcje, dzięki którym wycieczki po Jeleniej Górze staną się dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Do Karkonoszy jest rzeczywiście niedaleko, dlatego polecamy sprawdzić najciekawsze drogi na Śnieżkę.