Preikestolen wyprawa marzeń – Poradnik.

Preikestolen, to klif znajdujący się w Norwegii, nad fiordem Lysefjord, w regionie Stavanker. Jego wysokość wynosi 604 metry. Jest uważany za jedną z największych atrakcji tego kraju. Nazywany Amboną (Hyvlatonnå), ze względu na specyficzny kształt. Granitowy monolit został doceniony m.in. przez Lonely Planet i uznany za jeden z najbardziej spektakularnych punktów widokowych na świecie. Przypuszcza się, że półka skalna powstała w epoce lodowcowej, jakieś 10 000 lat temu. Stało się to w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. Gdy woda z przylegającego do skały lodowca, płynie w jej szczelinach i nagle zamarza, powoduje odrywanie się bloków skalnych. Na Preikestolen można zaobserwować widoczną bruzdę, która przebiega w poprzek platformy, za jakiś czas, najprawdopodobniej spowoduje zawalenie ambony. Natomiast nie powinno to nikogo odstraszyć, jak twierdzą geolodzy, można obliczyć, kiedy to dokładnie nastąpi. Można w spokoju i bez obaw planować wyjazd!
Poniżej kilka przydatnych podpunktów oraz ciekawostek, które warto poznać, decydując się na taką wyprawę.

  1. Jak można się domyślać, ze względu na popularność miejsca, jest ono najczęściej odwiedzanym przez turystów. Przyciąga rocznie od 150 000 do 200 000 turystów. Co więcej, ze względu na panoramiczny widok, stało się mekką dla fotografów, tych profesjonalnych, jak również amatorów, chcących pochwalić się pięknymi widokami na swoich mediach społecznościowych.
  2. Aby móc zmierzyć się z klifem, trzeba przejść trójetapową podróż. Pierwszy etap to dojazd do Stavanger, następnie przeprawa promowa do Tau, a stamtąd podróż autobusem bezpośrednio pod szlak.
  3. Przebycie szlaku, czyli wejście na szczyt zajmuje około 4 godziny. Dwie na dojście, kolejne dwie na powrót.
  4. Na szczyt prowadzi dobrze oznaczony szlak, przebiega on przez teren leśny oraz tereny bagienne. Po drodze znajdują się również krystaliczne jeziorka.
  5. Do wspinaczki, dobrze jest się przygotować, również poprzez odpowiedni strój. Warto założyć ubranie trekkingowe — przede wszystkim buty na dobrej podeszwie, która nie będzie się ślizgać po skałach w czasie deszczu.
  6. Bisko Preikestolen, mieści się kolejna, niesamowita atrakcja; góra Kjerag, a tam słynny Kjeragbolten, czyli głaz położony pomiędzy skałami, zawieszony na wysokości 1000 m nad ziemią.
  7. Odległość z Preikestolen na Kjeragbolten, po linii prostej to 22,8 km. Oba punkty, leżą na dwóch przeciwległych krańcach Lysefjordu.
  8. Klif Preikestolen nie jest zabezpieczony, dlatego na górze trzeba być ostrożnym. To ważna informacja dla rodziców, które zdecydują się wchodzić na ambonę z małymi dziećmi.
  9. Jeśli planujesz zostać na dłużej, w pobliżu Preikestolen znajdują się schroniska. Popularne i dobrze oceniane miejsce to np. Fjellstue. Można tam również wypożyczyć sprzęt wspinaczkowy.
  10. Dla osób, które wolą budżetowe rozwiązania, dobrym pomysłem będzie rozbicie namiotu. W Norwegii obowiązuje tzw. Allemannsretten, czyli prawo do swobodnego korzystania z natury.
  11. Ceny w okolicznych hotelach, są dość zróżnicowane, jednak trzeba przyjąć, że będzie to min. 400 zł od osoby, za jedną noc.
  12. W 2019 roku Turecka pracownia architektoniczna Hayri Atak zaproponowała stworzenie hotelu na zboczu klifu. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby przypominał naturalne przedłużenie skały. Wizyta w takim miejscu byłaby świetnym sposobem na podziwianie krajobrazu okolicznego fiordu. Na szczycie hotelu miałaby znaleźć się dostępna dla wszystkich platforma widokowa. Projekt jak na razie nie został zrealizowany.