Beskidzkie atrakcje: Czantoria Wielka

Czantoria Wielka jest jednym z najpopularniejszych szczytów, jakimi może się pochwalić Beskid Śląski. Wycieczki na jej szczyt to jedna z ważniejszych propozycji dla tych turystów, którzy spędzają wczasy w Ustroniu lub w Wiśle. Wyciąg krzesełkowy, trasy dla narciarzy oraz gęsta sieć szlaków pieszych – oto czynniki, dzięki którym Czantoria Wielka stała się miejscem tak chętnie odwiedzanym przez miłośników gór z całej Polski. Co warto wiedzieć o tym szczycie? Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Odkryj potęgę Czantorii Wielkiej!

Masyw Czantorii Wielkiej jest jednym z najpotężniejszych masywów, jakimi może się pochwalić Beskid Śląski. Jego strome zbocza dumnie wznoszą się nad doliną Wisły, i choć żaden z tutejszych szczytów nie przekracza swą wysokością 1000 m. n. p.m., wspinaczka na nie może stać się sporym wyzwaniem dla mniej doświadczonych piechurów. Warto jednak zdobyć się na odrobinę wysiłku i wdrapać na Czantorię. Ten szczyt, przedzielony granicą Polski i Czech, jest przecież rewelacyjnym punktem widokowym, z którego można podziwiać i Beskid Śląski, i rozciągający się po drugiej stronie granicy Beskid Śląsko-Morawski. Warto też pamiętać, że grzbiet Czantorii jest najbardziej na zachód wysuniętym pasmem w polskich Karpatach oraz naturalnym działem wodnym pomiędzy Wisłą oraz Odrą.
Z potężną Czantorią wiąże się wiele legend oraz podań. Już sama nazwa tej góry nawiązuje do czartów, które miały niegdyś nawiedzać ten szczyt. Dobrze znana jest też legenda o śpiących rycerzach, którzy czekają tu na wezwanie do walki o sprawiedliwość.

Czantoria Wielka kusi turystów

Dziś Czantoria Wielka jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Beskidu Śląskiego. Ten szczyt to jedna z najchętniej zdobywanych gór w Beskidach, która przyciąga nie tylko pięknymi widokami, ale i licznymi atrakcjami. W dotarciu na ten szczyt pomaga wyciąg krzesełkowy, którym turyści mogą się dostać na polanę o nazwie Stokłosica. Można z niej podziwiać dolinę Wisły, masyw Równicy oraz zabudowania Ustronia, można też wybrać się stąd na dalszy spacer w stronę szczytu Czantorii Wielkiej. Spacer taki zajmuje około 30 minut. Po wdrapaniu się na szczyt można wejść na wieżę widokową, znajdującą się już po czeskiej stronie granicy. Wieża ta ma 29 metrów wysokości, a z jej tarasu rozciąga się piękny widok na polskie i czeskie góry. Po czeskiej stronie granicy znajduje się też schronisko turystyczne, postawione w 1904 roku przez niemiecką organizację Beskidenverein. Inną atrakcją, która czeka po czeskiej stronie, jest jeden z kilku beskidzkich kamieni ewangelików. To miejsce, które w XVII i XVIII wieku było wykorzystywane przez ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego w trakcie tajnych mszy, a obecnie przypomina nam o trudnym okresie wojen i religijnych prześladowań.
A jakie atrakcje czekają na polskich zboczach Czantorii? Dla najmłodszych nie lada gratką są tu takie obiekty, jak park linowy oraz tor saneczkowy. Wielu emocji może dostarczyć również wizyta w stacji sokolniczej oraz spacer po „Śnieżce Rycerskiej”. Dla miłośników przyrody ważnym punktem w programie wycieczki po tej części Beskidu Śląskiego będzie z kolei wizyta na terenie rezerwatu przyrody „Czantoria”. Jest to rezerwat leśny, na terenie którego można się spotkać m. in. z potężnymi bukami.

Zaplanowanie wycieczki nikomu z nas nie powinno sprawić większych problemów. Szlaki piesze, które prowadzą na ten szczyt, zaczynają się w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego, a dogodne połączenia sprawiają, że dla mieszkańców okolicznych miast Czantoria może stać się celem jednodniowej wycieczki. Kto chce spędzić więcej czasu w Beskidzie Śląskim, ten tanie noclegi bez większych problemów znajdzie w tak popularnych ośrodkach turystycznych, jak Wisła czy Ustroń. To one są najlepszymi miejscami na wczasy dla tych, którzy w Beskid Śląski przybywają z odległych zakątków kraju.