Buty trekkingowe męskie

Choć nie nadają się do chodzenia po mieście, podczas wycieczek są nieodzowne. Takie buty mogą zwiększyć sportowe możliwości i komfort w czasie chodzenia po górach.

Na szczęście minęły już czasy, gdy mężczyźni byli skazani na niewygodne wojskowe trapery. Dziś wybór butów górskich jest bardzo duży. Można je kupić w specjalistycznych sklepach jak McArthur, sklepach sportowych, internetowych miejscach ze sprzętem wysokogórskim, a niekiedy też w zwykłych sklepach obuwniczych. Zabezpieczają kostki przed zwichnięciem i skręceniem i pozwalają wygodnie pokonywać duże dystanse. Przydają się w każdym wieku – w czasie pierwszych samodzielnych wypraw za miasto, jak i później, podczas większych wycieczek zagranicznych czy wysokogórskich.

Buty trekkingowe męskie – obuwie w góry

Latem może być w nich za gorąco, ale jesienią czy zimą dobre buty trekkingowe męskie to podstawa udanej wspinaczki. Tego typu obuwie utrzymane jest w intensywnej gamie kolorystycznej na ciemniejszym tle. Ma to nie tylko znaczenie ze względów estetycznych, ale też z uwagi na walory praktyczne. Po pierwsze, różnokolorowe buty łatwiej jest odróżnić od siebie w schronisku górskim. Poza tym we mgle czy śnieżycy łatwiej trzymać się blisko towarzyszy, jeśli z daleka widać ich odblaskowe, żółte czy czerwone aplikacje na butach. Buty trekkingowe męskie są stworzone z grubego, nowoczesnego tworzywa, sięgają kostki i mają zwykle elastyczne sznurówki wiązane na metalowych zaczepach. Gumowa podeszwa zapobiega poślizgnięciu się i świetnie dopasowuje się do stopy, a „mankiet” u góry podtrzymuje kostkę i zapobiega zwichnięciom.

Istnieją też bardziej solidne modele czyli buty górskie, które sięgają za kostkę i są stworzone z puchowej tkaniny, która idealnie chroni przed mrozem. Takie obuwie występuje w takich kolorach jak czerwony czy żółty. Są one przeznaczone dla osób wspinających się w warunkach zimowych a także dla alpinistów. Kolory na butach przydają się, by alpiniści mogli widzieć się nawzajem w czasie zamieci śnieżnej. To obuwie bardzo praktyczne, ale nie do końca nadaje się do chodzenia po mieście. Poza tym, że jest za ciężkie, to nie pasuje do pracy ani na wieczorne wyjścia. Buty turystyczne na lato to z kolei sandały trekkingowe. Zostały one stworzone początkowo na zamówienie osób wspinających się zawodowo, które skarżyły się na letnie problemy z butami i wieczne obtarcia. Wkrótce producenci specjalnie dla nich zaczęli produkować pary z otworami. Okazały się hitem i kolejne firmy wkrótce zaczęły wprowadzać je do swojej oferty.

Istnieją też buty trekkingowe zakryte, ale dostosowane specjalnie do letnich warunków. Zwykle są one krótsze, niż zwyczajne modele całoroczne. Ich ścianki i podeszwy mogą też mieć specjalne otwory, dzięki którym w butach nie jest za gorąco a stopa może swobodnie oddychać. Materiał, z jakiego są wykonane jest często cieńszy. Takie buty są lżejsze i jeśli są dobrej jakości, to mogą być praktycznie niewyczuwalne na stopie. Te buty często mają też nieco bardziej jednolitą kolorystykę – mogą być szare, beżowe lub brązowe.

One thought on “Buty trekkingowe męskie

Dodaj komentarz